Igen élénken reagáltak májusban is a piacok Draghi nyilatkozataira. Kezdõdött ez a 8-ai kamatdöntéssel és az azt követõ sajtótájékoztatóval, amelyen gyakorlatilag verbális intervenciót hajtott végre az EKB elnöke, amelyet azóta már többször is megerõsített. Legutóbb ez a 26-ai portugáliai beszédekor történt meg, amikor hangoztatta, hogy az EKB folytonosan figyelemmel kíséri az euró árfolyamát, valamint a hitelpiaci folyamatokat, és készen áll, hogy cselekedjen, ha deflációra utaló jelzéseket fedeznek fel.

Kiszivárgott az is, hogy Draghiék egy komplett csomagot jelenthetnek be június 5-én, amely tartalmazna egy 10-15 pontos kamatcsökkentést,  a betéti kamatráta negatív tartományba vágását és egy hosszú lejáratú banki refinanszírozási programot is. A piac már olyannyira árazza a várakozásokat, hogy ha nem tesznek csütörtökön konkrét lépéseket, akkor azt már önmagában rossz hírként értékelnék a befektetõk.

Technikai oldal

Mi történt? Májusban végre ki tudott törni a német tõzsdeindex árfolyama abból az emelkedõ trenden belüli oldalazásból, amely tartományban eddig egész évben mozgott 9080 és 9760 euró között. Az emelkedõ trend sértetlen továbbra is, a visszaeséseket mindig megtartotta az 50 és 100 napos exponenciális mozgóátlag, vagy ritkábban a 200 napos.

Mi várható? Az RSI – Stochastic – MACD indikátorok szerint hamarosan várható egy visszateszt a 9760-as szint környékére: az RSI lassan eléri a túlvett állapotot, és az MACD is magas szinteket jár be, de leginkább a Stochastic árulkodik egy közelgõ fordulóról, ugyanis megtörtént az extrém tartományban való keresztezés, amellyel ha visszatér normál tartományba, short szignált kapunk. Visszatérés esetén a korábbi ellenállás funkcionálhat támaszként, fölfele technikailag a 161.8%-os Fibonacci szintig mehet 10350-ig, amely egybeesik a trendcsatorna világos kékkel rajzolt felsõ trendvonalával. Ezalatt a 10 000 eurós árfolyam képezhet még komolyabb ellenállást, sok profitrealizálás történhet a kerek szám közelében.

Szólj hozzá